Dječje gradsko vijeće na prijemu kod gradonačelnika
Autor: Sanja Matić, 5. 10. 2023.

5. listopada, u povodu Dječjeg tjedna, koji se ove godine obilježava od 2. do 8. listopada, solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević primio je članove Dječjeg gradskog vijeća. Prijemu je nazočio i naš Noa Hornisher, učenik 7.e razreda kojem je gradonačelnik čestitao na uspjesima državnih natjecanja  iz informatike i astronomije.

Solinski učenici su upoznali gradonačelnika s aktivnostima koje su proveli u proteklom vremenu. Njihov prijašnji rad su prepoznali te pohvalili predstavnici Društva naša djeca Hrvatske, UNICEF za Hrvatsku  i dječja pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević.

Djeca su u neformalnom razgovoru s gradonačelnikom Ninčevićem iskoristila priliku postaviti mnoštvo pitanja pa i o nedostatku košarkaških igrališta, čistom okolišu, školskim marendama, biciklističkim stazama, radnom školskom materijalu, a postavilo se pitanje kako je bilo samom gradonačelniku ići u osmogodišnju školu i kako je tada provodio svoje slobodno vrijeme.

Solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević uživao je u razgovoru s djecom napominjući da su mu ovo najdraži prijemi. Saslušao je primjedbe i prijedloge učenika koji su itekako bili korisni i sugestivni. I mali vijećnici su iznimno zadovoljni održanim susretom te su već dogovorili sljedeće sastanke i susrete, a koji su, zaključili su svi, vrlo zanimljivi i korisni.

Dječji vijeće grada Solina čini 25 članova, odnosno učenika iz sve četiri solinske osnovne škole, mandat im traje dvije godine i ovo je peti sastav Dječjeg gradskog vijeća.

Ovaj posjet tradicionalno se organizira u sklopu obilježavanja Međunarodnog dječjeg tjedna,  kojim se želi ukazati na važnost djece kao članova društva, poticati dječje stvaralaštvo i skrenuti pozornost na probleme s kojima se djeca susreću. Dječje gradsko vijeće Grada Solina osnovano je 15. svibnja 2015. godine kao jedna od aktivnosti dječje participacije i neformalnog uključivanja djece osnovnoškolske dobi u rad lokalne zajednice. U takvom tijelu djeca vijećnici imaju mogućnost participirati s odraslima u onim pitanjima i odlukama koja su djeci važna, kao što su slobodno vrijeme, kvaliteta obrazovanja i školski život, prostor za igru i rekreaciju, siguran i zdrav grad…