Poljska ledena bajka
Autor: Sanja Matić, 24. 1. 2024.

Učenice Mia, Adriana, Antea, Mirna i Lucija u pratnji profesorice Marijane Gudić i Marijane Bandić Buljan posjetile su Poljsku u okviru Erasmus+ projekta. Škola domaćin Szkola Podastawowa nr 7 im. Jana Pawla II nalazi se u gradu Bochnia, u blizini grada Krakowa. Nakon dolaska i prijave u hotel poljski učenici i profesorice Kataryzna i Magda su nas dočekali na večeri i ponudili nam poznate poljske specijalitete. Drugi dan smo započeli radno u njihovoj velikoj školi, škola ima 600 učenika i vrlo sličan sustav obrazovanja našem sustavu. Školski predmeti se uče gotovo jednak broj sati kao u našim školama. Poljske škole imaju i školske restorane u kojima učenici imaju ručak, kako bi nas što bolje ugostili i kako bi više vremena mogli provesti u razgovoru i nas su ugostili u školskom restoranu. Isti dan obišli smo i rudnik sli u gradu Bochnia, jedan od najstarijih rudnika u Poljskoj i Europi. Vidjeli smo kakav je bio život rudara kroz povijest i na koje su sve načine izvlačili velike komade soli na površinu. Uistinu impresivan rudnik, koji danas koriste u turističke svrhe, organiziranje različitih zabava, čak imaju mogućnosti i spavanja u rudniku, svi znamo kako su zdrave slane sobe.

Srijeda, svanulo j još jedno hladno poljsko jutro, na mobitelu temperatura pokazuje -15°C, ali mi smo spremni za nova učenja  i nove avanture. Idemo u grad Krakow, grad kojemu je centar grada pod zaštitom UNESCO-a. Posjetili smo dvorac Wavel i vidjeli nevjerojatnu zbirku umjetnina i kraljevskih insignija, naučili o poljskoj povijesti i borbi za samostalnost. Muzej Rynek koji se nalazi ispod gradske tržnice, a prostire se na 4000m²površine.U muzeju smo proveli 3 sata u vanučioničkoj nastavi, učeći o Krakowu u srednjem vijeku. Vidjeli smo veoma vrijedne izloške nakite, oruđa i oružja. Naučili o medicini u srednjem vijeku, najzanimljiviji eksponat je bio onaj koji prikazuje sretnog čovjeka. Na glavnom gradskom trgu u Krakowu nalazi se i crkva sv. Djevice Marije. U Krakowu smo imali i slobodno vrijeme koje smo proveli u suvenirnicama, šetnji starim dijelom grada i kušajući poljske kolače.

U četvrtak konačno i nije bilo tako jako hladno i spremili smo se za odlazak u Zakopane, poznato poljsko skijalište koje nas je oduševilo. Vožnja žičarom, u koju stane 120 ljudi je poseban doživljaj, a dovela nas je do 1300 metara nadmorske visine. Planine Tatre čine prirodnu granicu Poljske i Slovačke. U ovom bajkovitom mjestu mogli smo vidjeti kako se turizma i gospodarstvo mogu razvijati po načelu održivosti i održivog razvoja. Kuće su uglavnom građene tradicionalnim načinom gradnje, restorani sa tradicionalnom glazbom i hranom. Zakopane su nas uistinu očarale, predivna priroda, hrana, snijeg, divno proveden dan u prirodi i na svježem zraku, a opet kroz vanučioničku nastavu stekli smo nove spoznaje znanja i vještine.

Nažalost, stigao je i petak, pretposljednji dan u Poljskoj. Ujutro smo imali nove zanimljive radionice u školi. Naučili smo o ključnim kompetencijama koje svi moramo razvijati i raditi cjeloživotno na njima. Poljskim učenicima smo pripremili igru, natjecateljskog karaktera, u kojoj smo kroz pitanja i odgovore stekli više znanja o ciljevima održivog razvoja. Naime, UN je propisao 17 glavnih ciljeva koji se trebaju realizirati do 2030. godine.

I za kraj smo posjetili još jedan rudnik soli Wyeliczka, vodič je kroz jako zanimljivo predavanje pojasnio povijesni razvoj rudnika, gospodarsku važnost, ali i porijeklo same soli na ovim područjima. Rudnik soli je impresivan, iako turisti mogu posjetiti samo 1% ovog ogromnog područja. U rudniku su posebni spomenici, a svi su napravljeni od soli. Kako bi sačuvali uspomenu na ovo mjesto kupili smo brojne suvenire, uključujući i sol za kupanje.

Navečer je organizirana oproštajna večera, poljski učenici i učiteljice Marta i Katarzyna su nam se pridružili i srdačno smo se družili.

Uistinu divna zemlja i veselimo se što ćemo uskoro moći i mi njima pokazati što sve mi nudimo i podučiti ih novim vještinama u našoj Školi.

Profesorice i učenice!!!