SUSRET S KNJIŽEVNICOM NADOM MIHOKOVIĆ-KUMRIĆ
Autor: Zdravko Pelivan, 3. 5. 2012.

25. travnja 2012 u školskoj knjižnici je priređen susret s poznatom hrvatskom književnicom Nadom Mihoković-Kumrić. U prijateljskoj i opuštenoj atmosferi učenicima četvrtih razreda predstavljene su knjige „Tko vjeruje u rode još“ te „Lastin rep“ za učenike viših razreda.

Roman „Tko vjeruje u rode još“ je autobiografsko djelo koje prikazuje svakodnevicu obitelji u iščekivanju rođenja djeteta. Knjiga obiluje dijalozima, kućnim događajima, kajkavskim dijalektom a sami dijelovi romana započinju komentarima iz perspektive nerođenog djeteta. U djelu se opisuje i njen rodni kraj s kojim je vežu neraskidive uspomene na bezbrižno djetinjstvo. „Lastin rep“ je roman o životu djece razdvojenih roditelja. Autorica prati probleme razmirica i rasapa zajednica: jedne obitelji čiji je otac na privremenom radu u Njemačkoj a druge čiji se otac zaljubljuje te napušta suprugu i dijete. Autorica vrlo spretno opisuje realistična zbivanja iz svijeta svakodnevice i osjećaje majki i djece koji žive bez supruga i očeva.

Književnica je okupljenim učenicima ispričala početke svog stvaralačkog rada, pokazala stare novine sa svojim prvim književnim uratkom, te redom predstavila svoj opus pokazujući desetak svojih djela za djecu i mladež: „Mjesto pod suncem“, „Mrazovac“, „Vjetar kroz kosu“, „Vrijeme je“, „Rep, ali ne lastin“, „Uvijek nada“, te roman za odrasle „Prilagođeni“ koji je preveden na engleski jezik „The Adjusted“ a poslužio je kao inspiracija za istoimenu pjesmu Jacquesa Houdeka. Za svoj stvaralački rad dobila je nekoliko nagrada a važno je istaknuti da  književnica radi  kao farmaceut u vlastitoj ljekarni.

Na kraju susreta književnica je poklonila nekoliko knjiga našoj školskoj knjižnici. Svojim zanimljivim životnim pričama privukla je pozornost svih okupljenih koji s velikim nestrpljenjem očekuju završetak novog romana i ponovni književni susret.

Dean Milanko, prof.