Mala radionica Sigurnosti na internetu
Autor: Antonija Barić, 21. 10. 2022.

U udžbeniku 3. razreda iz Informatike očekuje nas niz aktivnosti o sigurnosti na internetu. Ove godine, odlučili smo okrenuti učionicu i kreirati zanimljiv pano te učiti istraživanjem i razgovorom.

Kreativnim razmišljanjem prikazali smo računalo kao „osobu“ koja se može razboljeti i izliječiti. Naučili smo kako su naši digitalni tragovi trajni i utječu na naš digitalan ugled te je važno što objavljujemo na Internetu.

Često slušamo kako roditelji strahuju od toga što djeca rade na mobitelu, pa smo s rukom koja nudi bombon prikazali nepoznatu osobe koja je izrazito ljubazna i draga, ali to je i dalje nepoznate osobe s kojom nećemo podijeliti svoje osobne podatke – ime, prezime, fotografije, videozapis, broj mobitela itd.

Korištenjem sigurnih mrežnih stranica s oznakom HTTPS ili znakom lokota, s lakoćom i sigurnošću možemo unositi svoje podatke kako bi napravili registraciju ili kupili proizvod putem interneta.

Učenici 3.A, 3.B i 3.D razreda sudjelovali su u maloj radionici „Siguran na internetu“ s nastavnicom informatike Antonijom Barić. Upečatljivi pano potaknut će i druge prolaznike na razmišljanje o sigurnosti na Internet.

Svake godine u veljači se obilježava Dan sigurnijeg Interneta s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima.