Osmaši u Vukovaru
Autor: Sanja Matić, 28. 11. 2022.

Učenici osmih razreda sa svojim razrednicama Katarinom Prlić, Dunjom Knez, Natašom Varkaš, Tanjom Kević, Žanom Sučić i Marijanom Bandić Buljan, stručnom komunikacijskom posrednicom Antonijom Popić, vjeroučiteljima Anđom Dževrnja-Viro i Tomislavom Budićem te referenticom Martinom Jozeljić,  u utorak 22. studenoga 2022.  u jutarnjim satima krenuli su na dvodnevnu terensku nastavu u Vukovar.

Ova stručna ekskurzija projekt je Ministarstva hrvatskih branitelja RH naslovljenog „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, a provodi se od 2014. godine. Projekt je namijenjen svim osmašima Republike Hrvatske, a cilj projekta učenje je o Domovinskom ratu s naglaskom na ulozi koju je sam Grad Vukovar imao u obrani od agresora.

Kada smo stigli, smjestili smo se u sobe hostela „Dubrovnik”, a zatim smo išli na večeru. Sutradan ujutro obišli smo župu sv. Filipa i Jakova, Gradski muzej Vukovar te Muzej vučedolske kulture. U popodnevnim satima održano je predavanje o pojedinostima Domovinskog rata i tromjesečne opsade Vukovara, a potom smo uz pratnju bojnika obišli dvorište Memorijalnog centra i razgledavali tenkove, avione, brodove i drugu ratnu opremu.  Predvečer smo iskoristili za posjet Vodotornju i šetnju centrom Vukovara. Učenici su imali i disko večer na splavi sa svim školama koje su bile u hostelu.

Drugi dan učenici su proveli obilazeći memorijalna mjesta u Vukovaru: Velepromet i skladište tvornice Borovo - Borovo Commerce, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.”, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru i masovnu grobnicu na Ovčari.

Učenici su sudjelovali u kvizu kojim se provjeravalo znanje o događajima tijekom Domovinskog rata u Vukovaru i osvojili su drugo mjesto.

Projekt je uspješno ostvaren, a učenici su kući došli prepuni dojmova o teškim okolnostima Domovinskog rata te tragediji koja se devedesetih dogodila u Vukovaru, sa željom da se takvo što nikada ne ponovi.

Katarina Prlić, učiteljica likovne kulture

Priloženi dokumenti: