GALEB MARKO U SOLINSKOM TEATRINU
Autor: Antonija Barić, 10. 3. 2023.

Učenici 1. i 2. razreda, zajedno s učiteljicama Sanjom i Orlandom, ugostili su u Teatrinu biologinju i znanstvenicu koja piše knjige za djecu sasvim je neobična pojava.

Naša gošća Martina Markov došla je u Teatrin s mirisom mora i okusom soli, a o sebi voli reći da od najranijih dana gaji ljubav prema prirodi, posebice prema moru. Iako je odrasla u Šibeniku, kao dijete je svaki vikend i ljetne praznike provodila u raju, na otoku Murteru, u zelenom, plavom i žutom okruženju, s pogledom na rasute bisere – Kornatsko otočje. Zaljubljena u njegove boje, zvukove i mirise, nakon završetka studija biologije na zagrebačkom PMF-u, odlučuje se za život na tom rajskom otoku

Ona je prije svega mama, biologinja, ekologinja, doktorica prirodnih znanosti, zaštitnica prirode, a dugi niz godina radila je i u Javnoj ustanovi „Nacionalni park Kornati“.

U trenutku kada je želja za slobodom i kreativnim izražavanjem pobijedila sigurnost i dosadu postala je i spisateljica za djecu. Ona piše knjige za djecu u kojima je glavni lik njezinih priča galeb Marko, koji je druželjubiv, pustolovan i znatiželjan galeb i upoznaje nas s našim hrvatskim nacionalnim parkovima i parkovima prirode. Uz galeba Marka, kroz njegove avanture i s njegovim prijateljima možete upoznati Vransko jezero, Krku, Biokovo, Mljet, Lastovsko otočje, Paklenicu, Sjeverni Velebit, Učku, Brijune ili Čudesni svijet Kornatskog otočja.

Gospođa Martina Markov i galeb Marko su družeći se s učenicima govorili o prirodi, njezinoj zaštiti i očuvanju, parkovima prirode i nacionalnim parkovima, a zaokružili posvetom da ovaj susret i autoričine knjige budu poticaj i pozivnica za posjet svim našim zaštićenim područjima. Autorica je otkrila i tko je Leonardo, kamo Marko leti u novoj knjizi koju trenutno piše, koje je sve ribe, rakove i školjke istražila i još mnogo toga. A, nije nedostajalo ni pitanja znatiželjnih učenika jer PRIRODA JE ZAKON! i nepresušno vrelo za otkrivanje neznanih zanimljivosti!