Međunarodni uspjeh naše učenice Ane Paole Jurin Bobanac na natjecanju Trust for Sustainable Living
Autor: Antonija Barić, 5. 4. 2023.

Trust for Sustainable Living (TSL) globalna je obrazovna dobrotvorna organizacija sa sjedištem u Living Rainforest centru u West Berkshireu u Ujedinjenom Kraljevstvu. Svake godine TSL organizator je međunarodnog natjecanja u eseju koji je vezan uz održivi razvoj. Tema natjecanja za 2023. godinu bila je „Zeleni poslovi“.

Priroda, gospodarstvo, društvo i blagostanje suštinski su povezani. Naši životi ovise o prirodnom okruženju, a naši poslovi o zdravom planetu. Održiva budućnost nije ostvariva bez brzog i pravednog prijelaza na gospodarstvo koje učinkovito koristi prirodne resurse. Klimatske promjene i degradacija okoliša već su imale golem globalni utjecaj ometajući milijune radnih mjesta i sredstava za život. Međutim, pred nama su mnoge prilike za poticanje gospodarstva i poboljšanje kvalitete života prelaskom na „zeleno gospodarstvo“.

Program Ujedinjenih naroda za okoliš definira zeleno gospodarstvo kao ono koje „rezultira poboljšanom ljudskom dobrobiti i društvenom jednakošću, dok značajno smanjuje rizike za okoliš i ekološku oskudicu. U svom najjednostavnijem izrazu, zeleno gospodarstvo može se smatrati onim koje je niskougljično, resursno učinkovito i socijalno uključivo.”

Velik broj mladih ljudi diljem svijeta nada se da će ostvariti „zelenu karijeru“, no postavlja se pitanje osjećaju li se opremljeni vještinama potrebnim da zadovolje zahtjeve tržišta „zelenih poslova“ i da pokrenu toliko potrebnu zelenu revoluciju.

Ovakvi problemi predstavljaju uvod u pisanje eseja naslovljenog „Kako mladima pružiti podršku u zelenim poslovima?” Kao pomoć u pisanju eseja, učenici su trebali proučiti materijale dostupne na sljedećim poveznicama:

UNEP- Green Jobs for Youth

CPD Online - What are Green Jobs?

International Labour Organisation- Green Jobs

Global Citizen- Green careers set to grow in the next decade

World Economic Forum - Youth Perspectives - Work and Skills

World Economic Forum - Green your career

The 17 Goals

World's Largest Lesson - Introducing the UN Global Goals for Sustainable Development

Ključne ideje za pisanje eseja bile su: bolja edukacija o zelenim poslovima u školama; radionice zelenih vještina; financijska potpora vlada i industrije; poboljšano oglašavanje zelenih poslova pomoću društvenih medija;  pripravnički staž i stipendije; predstavljanje zelenih poslova; kulturološka reevaluacija onoga što je „dobar posao“, uključujući zelene karijere; jačanje obitelji, učitelja i društva.

Na natječaj je zaprimljeno 1215 eseja iz 227 škola iz 62 različitih zemalja. Ana Paola Jurin Bobanac, učenica 8. e razreda naše škole, napisala je esej na engleskom jeziku na zadanu temu, a sadržavao je do 600 riječi. Natjecala se u kategoriji učenika od dvanaest do osamnaest godina. Esej je na natječaj poslala njezina mentorica, prof. biologije i kemije Marijana Gudić.

Rezultati natječaja objavljeni su 22. ožujka 2023.:

I ove smo godine jedina škola iz Hrvatske (!) koja je sudjelovala na ovom natječaju, a Ana Paola finalistica je natječaja. Za dlaku joj je izmakla glavna nagrada koja uključuje put i smještaj u Londonu na svečanu dodjelu uz novčanu nagradu od 500 funti. S obzirom na predan rad i angažman Ane Paole, vjerujemo da uspjeh neće izostati. Još jednom, čestitke!

Marijana Gudić, prof.