Robotika na nastavi informatike
Autor: Antonija Barić, 4. 5. 2023.

Roboti koji se koriste u svrhu obrazovanja su sve popularniji alati u modernim učionicama diljem svijeta. Oni se koriste za poticanje interaktivnog i praktičnog učenja te za razvoj ključnih vještina kod učenika.

Ti roboti su obično programirani da izvršavaju određene zadatke, poput pomicanja ili sortiranja objekata, što pomaže učenicima da razviju svoje sposobnosti u računalnom programiranju, matematici, znanosti i tehnologiji. Osim toga, korištenje robota u učionici omogućava učenicima da rade u timovima, usavršavaju svoje komunikacijske vještine i razvijaju kreativnost i inovativnost.

Roboti za obrazovanje dolaze u različitim oblicima i veličinama, od jednostavnih konstrukcijskih setova do naprednih robota s umjetnom inteligencijom. Neke popularne marke robota za obrazovanje uključuju LEGO Mindstorms, Sphero i Ozobot.

S obzirom na brz rast tehnologije, očekuje se da će se korištenje robota za obrazovanje i dalje povećavati u godinama koje dolaze, a da će oni postati još snažniji alati za poticanje učenja i razvoja vještina kod učenika.

Protekle sedmice, učiteljica Antonija Barić osmislila je nastavu za učenike razredne nastave koji pohađaju izborni predmet informatike s ciljem približavanja umjetne inteligencije (chatGPT) i različitih vrsta robota. Tijekom nastave, zajedno smo kreirali programe, upuštali se u izazovne labirinte te uspoređivali i analizirali mogućnosti robota.