Nasukani na pustom otoku: Solinski osnovnoškolci kroz europski projekt sami osmišljavali civilizaciju
Autor: Zdravko Pelivan, 1. 5. 2018.

Osnovna škola kraljice Jelene iz Solina je od 29. travnja do 5. svibnja domaćin susreta u okviru Erasmus+ projekta 'Once upon an island' u kojem osim Hrvatske sudjeluju još Poljska, Irska, Portugal, Grčka i Italija, a ciljevi su: efektivna uporaba informacija, poticanje motivacije za matematiku i znanost, strane jezike, digitalne i poduzetničke vještine, poboljšanje socijalnih i građanskih sposobnosti, timski rad te interkulturalna dimenzija.

Prema riječima koordinatorice projekta prof. Ružice Kandić, ovi ciljevi se realiziraju kroz zanimljivu priču.

- Djeca su stradala u brodolomu te su nasukana na pustom otoku. Njihov je zadatak osmišljavanje civilizacije: zakona, ekonomije, poduzetništva, turizma, školstva i zabavnih sadržaja - ispričala je ona.

Osim nje u projektu sudjeluju Marijana Bandić BuljanMarijana GudićMaja DolićSanja Matić i Anita Čupić, uz podršku ravnateljice Vesne Ružić te svih djelatnika škole, učenika i roditelja. Njihov rad u ovom projektu, kao i u svim aktivnostima kojima je cilj izgradnja mladog čovjeka i društva, prepoznali su Grad Solin i Splitsko-dalmatinska županija. Službeni dio programa započeo je u solinskom Teatrinu. Okupljene su pozdravili gradonačelnik Dalibor Ninčević, ravnateljica škole i koordinatorica projekta, a u prigodnom programu su sudjelovali školski zbor pod vodstvom profesorice Mirjam Zubanović i KUD Salona. Gradonačelnik je na predanom radu čestitao članovima Erasmus tima Osnovne škole kraljice Jelene, a gostima poželio plodonosan i radostan boravak u Hrvatskoj.

Susretu u Hrvatskoj prethodio je susret u Irskoj na kojem su dogovorene osnovne postavke projekta i prva mobilnost s učenicima na Kreti. Za prvu mobilnost bilo je potrebno pripremiti mapu otoka, koju je trebalo osmisliti sa svim sadržajima (upravom, bolnicama, kućama, vrtićima, školama, parkovima...) koristeći pritom geografska mjerila i GIS podatkovni sustav s kojim se učenici nisu imali priliku susresti prije rada u projektu. Također, trebalo je pripremiti prijedlog otočnog ustava, koji su sva djeca izglasala na demokratski način te su bila u mogućnosti razvijati i svoje prezentacijske vještine, koje su ključne u osobnom rastu svakog pojedinca.

Na susretu u Hrvatskoj nastavlja se priča o razvoju otoka. U planu je prikaz objedinjenog atlasa otoka, a bit će predstavljeni 3D modeli otočnih kuća, koje su izradili učenici u suradnji sa svojim učiteljima.

– Budući da je ovo prvi ovakav projekt u kojem sudjelujemo, ugodno smo iznenađeni uzbuđenjem i zanimanjem kako učenika, tako i djelatnika naše škole za izvršavanjem svih zadataka koji pred nama stoje – kazala je profesorica Kandić.

Za svoje goste pripremili su, osim postavljenih zadataka, mnogobrojne aktivnosti kako bi djeca upoznala hrvatsku povijest, običaje, kulturu, tradicionalnu kuhinju, uz visoko uvažavanje različitosti vjera, kulture i jezika. Među aktivnostima je i 'Lemonade Day', sajam na kojem će zemlje članice projekta izložiti svoje proizvode, a oni će se moći kupiti po prigodnim cijenama. Važno je napomenuti da sva prikupljena sredstva idu u humanitarne svrhe, za štićenike doma Maestral.

– Nadamo se da će naši učenici i njihovi roditelji, kao i dosad, pokazati otvoreno srce, spremno za pružanje pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Također, to će biti prilika za druženje sa svim sudionicima projekta, za razvoj komunikacijskih vještina i poticanje timskog rada – poručuju domaćini.