Hrvatska glagoljica
Autor: EDITA RIZVAN, 18. 12. 2020.

U drugom i četvrtom razredu gostovala je dr. sc. Katarina Lozić Knezović, izvanredna profesorica na Odsjeku za hrvatski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Splitu. Održala nam je zanimljivo predavanje o glagoljici kroz povijest Hrvata.

Osvrnula se na same početke nastajanja i korištenja glagoljice kroz hrvatsku povijest. Dobili smo uvid u sve oblike pisanja glagoljice od klesanja u kamen, preko ručnog pisanja pa do tiskarskih izdanja literature.

Djeca su aktivno sudjelovala u prepoznavanju primjera glagoljskog pisma na Bašćanskoj ploči, ali i na drugim spomenicima kulture koji su im pokazani.

Za zadatak su dobila napisati glagoljicom svoje ime što ih je jako zainteresiralo i motiviralo. Neki su učenici pisali i cijele rečenice naglašavajući kako im je zabavno.

Za kraj predavanja dr.sc. Karaina Lozić Knezović je pripremila nekoliko digitalnih igrica kroz koje smo na zabavan način ponovili i utvrdili nova znanja.

Djeca su uživala i aktivno sudjelovala u predavanju što pokazuju slike u prilogu (KLIK na sliku).