Radionica "Moje potrebe i društvene mreže"
Autor: Sanja Matić, 17. 10. 2022.

Svake godine u listopadu obilježavamo Svjetski  dana mentalnog zdravlja  sa svrhom   podizanja  svijesti o problemima vezanima za mentalno zdravlje. Tim povodom je u  Osnovnoj školi  kraljice Jelene pedagoginja Sanja Matić provela  radionicu na satu razrednika s učenicima 7.f  razreda pod nazivom "Moje potrebe i društvene mreže". Znamo da mladi sve više vremena provode na društvenim mrežama. Ako isključivo na taj način zadovoljavamo potrebu za bliskošću, to dugoročno može imati loš utjecaj na našu psihološku dobrobit i kvalitetu odnosa koje stvaramo. Zato je važno da učenici osvjeste svoje motive korištenja društvenih mreža. Na samo početku sata pedagoginja je razgovarala s učenicima  koriste li društvene mreže, koje su to, koliko često   i koji su njihovi motivi korištenja.  Najčešće su navodili da im je motiv zabava, igra, opuštanje, pa i da su  su se htjeli informirati o nečemu što ih zanima. Nakon toga su samostalno popunjavali radni list "Lista mojih motiva za korištenje društvenih mreža" i označavali tvrdnje koje za njih vrijede.Poslije su u paru komentirali svoje tvrdnje. Kroz diskusiju su osvjestili razloge korištenja društvenih mreža. Nakon toga su uz pomoć radnog lista  "Aplikacije za moje potrebe" imali zadatak osmisliti aplikacije  uz pomoću kojih će zadovoljiti svoje potrebe za bliskošću, ugodom zabavom... a da nisu na društvenim mrežama. Na samom kraju sata učenici su predstavili svoje aplikacije. Kako je bilo na radionici pogledajte u video uratku.