ERASMUS+ projekt: Mystery of History
Autor: Zdravko Pelivan, 28. 12. 2017.

Projekt Mystery of History koji je osmišljen kao nastavak na e-Twinning projekt Little curators odabran je na natječaju za program Erasmus+ (Ključna aktivnost 2).

Projekt je na međunarodnoj razini. Naša škola je nositelj ovog projekta, dok su nam ostali partneri: Osnovna škola Primorski Dolac, Primorski Dolac, iz Slovenije je Osnovna šola Mladika, Ptuj, a iz Italije Istituto Comprensivo Statale Alda Costa, Ferrara i Direzione Didattica VIII Circolo Piacenza, Piacenza. Radni tim naše škole čine Nives Bogdan- koordinatorica projekta, Jelena Kelava i Maja Pletikosić iz PŠ Kučine, Edita Rizvan iz PŠ Mravinci, Zdenka Jerković i Maja Matas iz centralne škole. Sve škole su smještene na području bogate i slične povijesti te u blizini važnih rijeka: Jadro, Rika, Drava i Po. Cilj nam je da kroz realizaciju projekta učenici prošire znanja o svojoj domovini, ali i da saznaju nešto o susjednim zemljama te na taj način uoče koliko imamo sličnosti.
Pri realizaciji projekta prioritet imaju otvorene i inovativne metode poučavanja u digitalnom dobu te usvajanje i promoviranje novih vještina i kompetencija razmjenom dobre prakse.
Sudjelovat će učenici u dobi od 7 do 11 godina, a projekt će trajati devetnaest mjeseci (1.9.2017. - 31.3.2019.). U svim školama projekt će se odvijati u tri faze kroz planirane izvannastavne aktivnosti: Let′s play and learn, School is cool, The 21st century kid, Let the art take part, Think and blink i Choose the news. Učenici će kroz terensku nastavu upoznati i istražiti dva povijesna i jedan prirodni lokalitet, pa će tako učenici naše škole posjetiti i upoznati se s Dioklecijanovom palačom, Salonom i rijekom Jadro. Redovitom suradnjom i komunikacijom ćemo s partnerima kroz brojne komunikacijske kanale i transnacionalne sastanke razmjenjivati iskustva i praksu te bogatiti svoj rad.
U sklopu projekta obilježiti ćemo Noć muzeja, Erasmusday i Dan Europe. Napredak sudionika provodit ćemo kontinuiranom evaluacijom čiji će rezultati biti vidljivi na web stranici projekta i škola, e-Twinning portalu i na diseminacijskoj platformi za rezultate projekta programa Erasmus+..

Od 19. do 21. listopada, 2017.g. predstavnici projektnih partnera posjetili su našu školu u sklopu 1. transnacionalnog sastanka. Naše partnere smo dočekali u knjižnici naše škole. Dobrodošlicu im je zaželjela koordinatorica projekta Nives Bogdan i ravnateljica Vesna Ružić. Kroz kratke prezentacije partneri su predstavili svoje škole i gradove iz kojih dolaze. U radnom dijelu sastanka sudionici su razmjenjivali dobru praksu, dogovarali metodologiju rada, utvrdili financijski plan, sudjelovali u IKT radionici (Primjena web 2.0 alata), dogovorili budući plan diseminacije i evaluacije te buduće načine komunikacije.

Također su sudjelovali u organiziranom obilasku Splita i Salone, posjetili su područne škole u Mravincima i Kučinama te se upoznali s našim učenicima i ostalim kolegama naše škole. Dr. sc. Josip Lasić ih je dočekao na Filozofskom fakultetu i upoznao ih sa sveučilišnim i nastavnim aktivnostima namijenjenim stranim studentima koji dolaze preko programa Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i programa Erasmus.

2. transnacionalni sastanak će se održati kod naših partnera u Ptuju, u Sloveniji, sredinom 2018.godine.

Erasmus+ team Mystery of History

FOTOGALERIJA