U utorak ujutro u anex zgradi naše škole svečano su otvoreni Erasmus dani koji će trajati do petka. Svečanost je započela uvodnim govorima ravnateljice Vesne Ružić i zamjenika gradonačelnika gospodina Ivice Rakušića. Srdačno smo pozdravili naše drage goste iz Slovenije: učenike i učiteljice iz Osnovne škole Draga Bajca (Vipava) koji će boraviti kod nas u gostima cijeli tjedan. Učenici naše škole predstavili su se zanimljivim pjesmama i plesnim točkama, a zatim su nas naši gosti oduševili odličnom izvedbom pjesme uz pratnju gitara. Pogledali smo video prezentaciju o brojnim Erasmus projektima provedenima do sada u našoj školi. Uslijedilo je razgledavanje izložbe i upoznavanje i druženje učenika.

Nakon svečanog otvaranja i obilaska izložbe, gosti iz Slovenije prisustvovali su nastavi u 4. c razredu (učiteljica Zdenka Jerković). Učenici su ih srdačno dočekali pozdravom na slovenskom jeziku, a potom ih je učenica 4.c kroz kratku prezentaciju upoznala s posebnostima Splita, Solina i Osnovne škole kraljice Jelene. Nakon toga uslijedila je likovna radionica na kojoj su učenici oslikavali straničnike s motivima iz svojih zemalja. Straničnici su zatim plastificirani i razmijenjeni među učenicima kao uspomena na Dane Erasmusa. Atmosfera je bila opuštena i prijateljska, a iskustvo nezaboravno. Svi su shvatili da, unatoč životu u različitim zemljama, dijele mnogo zajedničkoga.

Zatim su učenici su sudjelovali u radionici PLANT A FLOWER OF FRIENDSHIP koju je  provela učiteljica Marijana Gudić uz pomoć učenica 6. b razreda: Petre Bilić, Marijete Smodlake, Sare Musić, Ive Vrgoč, Lane Grgić, Klare Bogdan i Ive Kundid. Učenici su  zasadili sadnice biljke čuvarkuće koja prema legendi čuva kuću i ukućane od munja i oluja. U našim krajevima ljudi su vjerovali da će, ako posade čuvarkuću na krov ili iznad vrata, zaštititi dom od oluja i munja. Učitelji i učenici su bili oduševljeni idejom biljke prijateljstva i legendom koju su u obliku smotuljka, zalijepili na posudice sa sadnicom čuvarkuće. Rekli su da će nastaviti njegovati čuvarkuću i u svojim domovima.

Veselimo se brojnim aktivnostima koje nas čekaju do kraja tjedna.

Pozivamo vas da razgledate izložbu (anex zgrada- svaki dan od 8 do 19 sati)!

Autor: Paula Bašić,  učiteljica hrvatskog jezika